Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Montaż betonu architektonicznego na kotwy kamieniarskie – jak to wygląda w praktyce?

Spis treści
- Gdzie sprawdzi się beton architektoniczny?
- Sposoby montażu płyt betonowych
- Montaż betonu architektonicznego na kotwy
Beton architektoniczny to efektowny, ale też praktyczny materiał wykończeniowy. Stosowany jest przede wszystkim w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, ale nie tylko. Aby płyty z betonu służyły nam przez wiele lat, należy zadbać o ich prawidłowy montaż. Jakie są sposoby mocowania płyt z betonu architektonicznego? Jak tego dokonać za pomocą kotew kamieniarskich? Podpowiadamy.
Gdzie sprawdzi się beton architektoniczny?
Na blaty kuchenne, łazienkowe czy płyty do wnętrz z betonu decydują się przeważnie właściciele wnętrz urządzonych w stylu modernistycznym czy industrialnym. Materiał ten doskonale prezentuje się bowiem w zestawieniu ze stalą, drewnem czy szkłem. Stanowi oryginalne uzupełnienie minimalistycznego wystroju. To nie tylko oryginalna ozdoba, ale też funkcjonalne rozwiązanie, dzięki wysokiej wytrzymałości betonu i łatwemu czyszczeniu. Płyty i blaty z betonu architektonicznego można wprowadzić niemal do każdego rodzaju pomieszczenia. Szczególnie elegancko wyglądają w obiektach użyteczności publicznej.
Przeczytaj również: Jaki beton sprawdzi się przy wykonywaniu jastrychu?
Sposoby montażu płyt betonowych
Płyty z betonu architektonicznego można mocować na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to:
-
montaż na klej,
-
montaż na kotwy,
-
montaż na śruby.
Dwie pierwsze metody zaliczane są do tzw. widocznych mocowań. Zastosowanie śrub nie jest pod tym względem wadą, ponieważ daje dodatkowy efekt dekoracyjny. Płyty betonowe można przytwierdzać zarówno w pionie, jak i w poziomie. Produkt dostępny jest na rynku w różnych wariantach (kształtach, grubościach i rozmiarach). Jedną z firm, która specjalizuje się w produkcji elementów z betonu architektonicznego jest BTB Beton Architektoniczny.
Przeczytaj również: Do jakich zastosowań wykorzystywany jest beton towarowy?
Montaż betonu architektonicznego na kotwy
Mocowanie na kotwy kamieniarskie zalecane jest przede wszystkim wtedy, gdy płyty betonowe mają wymiary 120x60 cm i większe, a także w przypadku wysokich fasad i elewacji wentylowanych z termoizolacją o grubości powyżej 15 cm. Montaż betonu architektonicznego na kotwy przebiega następująco:
Przeczytaj również: Zastosowanie betonu architektonicznego w sanitariatach
-
impregnacja powierzchni wałkiem lub natryskiem,
-
wymierzenie i nawiercenie otworów,
-
umieszczenie kotew w otworach,
-
zabezpieczenie zaprawą,
-
zakotwienie w podłożu.
Warto pamiętać, że wymaganą wytrzymałość i bezpieczeństwo zapewnią jedynie: prawidłowe wykonanie powyższych czynności oraz użycie atestowanych kotew.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana