Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są popularne kształty i wzory układania kostki brukowej?
Kostka brukowa występuje w różnych kształtach i kolorach. Na jej wygląd wpływa też materiał, z którego jest wykonana. Wiele osób zastanawia się, jaki styl wybrać i w jakie wzory układać kostkę. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie kształty kostki masz do wyboru. Jakie są popularne aranżacje? Zapraszamy do skorzystania z poradnika. Stwórz piękną przestrzeń wokół swojego domu!
Jaki wygląd i fakturę kostki brukowej masz do wyboru?
Są dwa ogólne typy kostki brukowej: przemysłowa i szlachetna. Ta pierwsza ma szary kolor i zazwyczaj kształt klepsydry. Drugi rodzaj dzieli się na kostkę:
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje kostki brukowej?
Płukaną — bierze nazwę stąd, że z wierzchnia warstwa wypłukana jest z betonu. Uwidoczniona jest za to warstwa kruszywa. Ma w sobie często grys, który przypomina naturalny kamień. Kostka brukowa płukana może mieć właściwości antypoślizgowe.
Łupana — brzegi są obłupane, nieregularne. Sprawia wrażenie naturalnego kamienia.
Szczotkowana — ma porowatą fakturę, uzyskiwaną w wyniku szczotkowania. Jej kolory są melanżowe. Dobrze się po niej chodzi.
Postarzana — efekt powstaje przez obijanie (młoteczkowanie) kostki w bębnie. Na całej powierzchni ma ubytki. Wygląda przez to na starą i wysłużoną. Świetnie wygląda w klasycznym otoczeniu.
Strukturalna — imituje naturalny kamień.
Jakie są najpopularniejsze kształty kostki brukowej?
Kształty, czyli wzory kostki brukowej mają swoje nazwy. Najbardziej znane są te modele:
Kość albo inaczej klepsydra — wygląda jak rzymska cyfra 1. Najczęściej wykłada się ją w miejscach użyteczności publicznej, np. na chodnikach i parkingach.
Kostka brukowa prostokątna (cegła) i kwadratowa — nieskomplikowana i bezproblemowa w układaniu.
Fala — bardzo ozdobna, dzisiaj nie tak popularna jak kiedyś.
Trapez — zazwyczaj wykorzystywana jest do tworzenia rozet. Projekty z użyciem tego wzoru kostki brukowej są bardziej skomplikowane. Wymagają większych umiejętności i doświadczenia.
Ażurowa (tzw. dziurawka) — ekologiczny wybór. W wolnych przestrzeniach rośnie trawa. Można też zasypać je kruszywem.
Wzory układania kostki brukowej — które warto rozważyć?
Warto wiedzieć, jak może wyglądać układanie kostki brukowej. Wtedy łatwiej określić swoje własne preferencje. Są proste, minimalistyczne sposoby, są też bardziej fantazyjne. Nieskomplikowany projekt jest szybszy w realizacji. Łatwiej też przeprowadzić go samemu. Choć bez względu na poziom trudności, zawsze lepiej powierzyć budowanie nawierzchni profesjonalistom. Chętnie wybierane są następujące wzory układania kostki brukowej:
jodełka — wygląda efektownie, ale na dużych przestrzeniach; przypomina parkiet,
cegiełka — kostkę układa się od połowy drugiej kostki,
skośne — kostki układane są pod kątem 45 stopni; przenoszą równo obciążenia na parkingach i wyciszają hałasy,
łukowe — świetnie się prezentują, gdy kostka ma różną kolorystykę.
Obecnie, nowoczesne projekty kostki brukowej wokół domu zakładają minimalizm. Często zamiast kostek brukowych, klienci wybierają płyty betonowe. Kolory trzeba umieć ze sobą łączyć, by były spójne. Kostka brukowa powinna być dopasowana do otoczenia. Zaleca się przeprowadzenie wizualizacji przed rozpoczęciem prac. W tym celu dobrze skorzystać z usług projektanta kostki brukowej. Taka osoba doradza w wielu aspektach. Wskazuje rozwiązania, których sami nie widzimy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana