Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zamontować nagrobek na murowanej piwnicy?
Nagrobki na murowanej piwnicy (tzw. murowane) praktycznie nie mają ograniczeń w kwestii ich stawiania. Można zamontować je zaledwie po 2 tygodniach od wymurowania. Piwnice powstają z bloczków betonowych, prefabrykatów lub z lanego betonu. Każdorazowo przed montażem nagrobka na murowanej piwnicy dokonuje się dokładnych pomiarów na miejscu, aby dopasować go do podłoża. Na czym polega proces montażu i co należy wiedzieć?
Jak montuje się nagrobek na piwnicy?
Sama piwnica jest już fundamentem dla pomnika, dlatego nie ma potrzeby zbrojenia podłoża. Następnie wykonuje się podwalinę betonową (ramę zbrojoną). To na niej ustawiane są granitowe elementy składowe nagrobka. Kolejny krok to montaż granitowej podwaliny o grubości nie mniejszej niż 5 cm. Na tym elemencie spoczywać będzie ciężar pozostałych części pomnika. Gdy jego grubość jest cieńsza od tej wartości, wtedy nagrobki mogą pękać. Następny etap to granitowe szwele – również powinny mieć grubość zbliżoną do grubości podwaliny. Dzięki temu można zamontować specjalne klamry, który zapobiegają przesuwaniu się elementów. Ostatni krok to montaż płyty wierzchniej. Między szwelami oraz płytą zwykle zostawia się przerwę 2 mm, która pełni rolę dylatacji usprawniającej proces wietrzenia płyty od spodu.
Przeczytaj również: Co oprócz imienia i nazwiska zmarłego można umieścić na nagrobku?
Jak powstaje piwnica grobowa?
Po przygotowaniu prefabrykatów piwnicy dostarcza się je do zakładu pogrzebowego. Montaż nagrobka na takim fundamencie wykonuje m.in. pracownia kamieniarska Grzelińskich. Przebiega na miejscu pochówku, na który grób transportuje się za pomocą specjalnego samochodu z dźwigiem. Samo zamontowanie piwnicy nie trwa długo – zwykle wystarczy ok. 60 minut. Jej części są układane na podwalinie żelbetowej, dzięki czemu nagrobek oraz grunt nie będą osuwać się wraz z upływającym czasem. Następnie elementy te łączy się ze sobą za pomocą zaprawy i spinek. W celu uszczelnienia piwnicy stosuje się także fugi obustronne.
Przeczytaj również: Z jakich materiałów warto wykonać nagrobki?
Jakie zalety ma wykonanie murowanej piwnicy grobowej?
Grób ziemny, chociaż jest popularnym rozwiązaniem ma swoje wady. Przede wszystkim płyty kamienne pękają w wyniku działania niekorzystnych czynników atmosferycznych. Murowana piwnica grobowa jest o wiele bardziej odporna na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Precyzyjnie zamontowana zapobiega także osiadaniu ziemi.
Przeczytaj również: Dlaczego warto postawić na nagrobek z granitu?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana