Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym się zajmuje brukarz? Charakterystyka zawodu
Brukarz to deficytowy zawód. Praca polega na układaniu kostki brukowej. Wykorzystuje się do tego różne materiały. Nie każdy nadaje się na to stanowisko. Brukarze muszą być sprawni fizycznie. Czego się jeszcze od nich wymaga? Zobacz artykuł. Dowiedz się, w jaki sposób przebiega praca. Ile się za nią zarabia? Zdobądź wiedzę o tym mało docenianym zawodzie.
Co należy do obowiązków brukarza?
Brukarstwo zalicza się do branży budowlanej. Praca polega na:
wykładaniu kostki brukowej bądź betonowych płyt,
naprawianiu nawierzchni z kostki lub płyt,
uzupełnianiu ubytków,
rozbieraniu uszkodzonych chodników, placów,
przygotowywaniu podłoża pod elementy budowlane,
tworzeniu podkładu pod kostkę brukową
obsługiwaniu maszyn i urządzeń, np. zagęszczarek wibracyjnych,
zabezpieczaniu terenu pracy,
przenoszeniu materiałów,
stosowaniu się do zaleceń brygadzisty, organizującego przebieg czynności,
dobieraniu materiałów do pracy (np. żwiru, piasku),
stosowaniu się do ustalonego wzoru układania elementów nawierzchni,
wykonywaniu niezbędnych pomiarów,
odczytywaniu rysunków technicznych.
Czego wymaga się od brukarza?
Brukarz nie pracuje sam, ale z innymi osobami. Dlatego tak ważne jest, by potrafił dogadywać się z zespołem. Realizacja zadań jest możliwa dzięki współpracy. Nad grupą pracowników czuwa brygadzista. Jeśli praca ma przebiegać sprawnie, trzeba stosować się do poleceń przełożonego. On odpowiada za przydział obowiązków i czas wykonania zlecenia. Co jeszcze liczy się na stanowisku brukarza? Ważne, by był on:
sprawny fizycznie — wyklucza się problemy z kręgosłupem, pęcherzem moczowym, układem kostno-stawowym, oddechowym i krążenia oraz wady wzroku, nieprawidłową koordynację ruchową i płaskostopie,
dokładny — bez tego prace okazują się potem wykonane nieporządnie i szybko trzeba je odnawiać (albo poprawiać),
silny — jest to praca raczej dla mężczyzn niż kobiet,
cierpliwy — praca jest rutynowa,
uważny — istnieje ryzyko wypadków przy obsłudze maszyn i narzędzi.
Nie wymaga się od pracowników ukończenia szkół w kierunku brukarstwa. Wszystkiego uczą się w praktyce. Oczywiście osoby z wykształceniem budowlanym mają większe szanse na pracę. Brukarze muszą znać się na obsłudze maszyn. Często zobowiązani są do ich naprawy w razie awarii. Ponadto powinni wiedzieć, jakimi właściwościami różnią się między sobą stosowane materiały. Bierze się pod uwagę ich ciężar, ścieralność oraz łupliwość.
Ile zarabia brukarz?
Niestety zawód brukarz nie jest zbytnio doceniany. Praca jest wymagająca fizycznie. Brukarze spędzają nieraz 8 godzin na kolanach. Pracują cały czas na zewnątrz, w zmiennych warunkach atmosferycznych. Mimo to nie zarabiają zbyt wiele. Średnia pensja wynosi 4500 złotych brutto. Stawka zwiększa się wraz z nabieraniem doświadczenia. Zaczyna się zwykle jako pomocnik brukarza. Im bardziej skomplikowane zlecenie, tym też większe są wynagrodzenia.
Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że praca odbywa się w określonym sezonie, czyli od marca do listopada. Poza tymi miesiącami trudno o zajęcie. Co ważne, brukarze nie pracują w jednym regionie. Często muszą wyjeżdżać. Są tam, gdzie jest zlecenie. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Tym bardziej należy doceniać tych, dzięki którym cieszymy się komfortowymi chodnikami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana