Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest żelbet? Odkryj jego właściwości
Żelbet jest połączeniem betonu i metalowego zbrojenia. Stosuje się go w budownictwie i to bardzo często. Konstrukcje z tego materiału są pod pewnymi względami lepsze niż betonowe. Narodziły się w XIX wieku we Francji. Czym się wyróżniają? Dowiedz się z artykułu, jakie są ich zalety i wady. Odkryj rodzaje połączeń betonu z metalem. Sprawdź, gdzie się je wykorzystuje.
Co to jest żelbet?
Żelbet inaczej nazywa się żelazobetonem. Z określeniem “żelbeton” już się nie spotkasz w nowych słownikach. Czym jest? To strukturalny kompozyt, składający się z:
betonu
zbrojenia: prętów stalowych bądź wkładki stalowej, które wzmacniają beton.
Skąd takie połączenie? Beton jest wytrzymałym materiałem, odpornym na ściskanie. Niestety źle znosi rozciąganie. Zadaniem stali jest więc przejmowanie naprężeń rozciągających. Co ciekawe, oba materiały mają podobne właściwości termiczne. Beton ponadto dobrze się przyczepia do stalowych elementów. Żelbet jest składnikiem budynków, mostów, schronów, tuneli, estakad czy silosów.
Jakie są zalety konstrukcji szkieletowej żelbetowej?
Konstrukcje żelbetowe są powszechnie stosowane w budownictwie ze względu na:
odporność na działanie wysokiej temperatury,
zdolność do znoszenia dużych obciążeń,
możliwości kształtowania różnych form,
niską podatność na korozję.
Jakie są rodzaje połączeń żelbetowych?
Na początek należy wymienić klasyczny żelbet. Jak się go tworzy? Mieszanką betonową zalewa się szkielet z prętów stalowych. Wcześniej umieszcza się go w deskowaniu (na miejscu budowy) lub w formie (jeśli ma powstać prefabrykat). Siatkobeton jest zbrojeniem w postaci siatek zgrzewanych bądź tkanych. Oczka mają mieć od 6 do 12 mm. Ten typ jest nie tylko odporny na rozciąganie i ściskanie. Jego walorami są też szczelność i mniejsza skłonność do tworzenia się zarysowań.
Kolejnym rodzajem jest beton sprężony. Dzieli się dodatkowo na strunobeton oraz kablobeton. Zbrojenie powstaje tutaj z wysokogatunkowej stali. Do betonu wprowadza się naprężenia. Na koniec należy wspomnieć o fibrobetonie. Zbroi się go przy użyciu drutów czy tworzyw sztucznych.
Wzmacnianie konstrukcji żelbetowych — jakie są metody?
Mimo, że konstrukcje żelbetowe są bardzo mocne, nie są niezniszczalne. Dlatego stosuje się różne metody ich wzmacniania:
Używanie betonu natryskowego (torkretu) — lepiej wnika w szczeliny, umożliwia szybkie odnowienie powierzchni, świetnie nadaje się do pochyłych konstrukcji.
Wklejanie stalowych łączników.
Montowanie dodatkowych dźwigarów.
Stosowanie włókien węglowych zawartych w formie matryc żywicznych lub siatki — to nowoczesna technologia. System z siatką zapobiega zniszczeniu budynku pod wpływem obciążeń sejsmicznych i parasejsmicznych. Są więc na wagę złota na obszarach górniczych.
Wykorzystywanie włókien PBO — to także nowoczesna metoda, której zaletą jest ogniotrwałość.
Dlaczego konieczne jest wzmacnianie konstrukcji żelbetowych? Powodem jest potrzeba zwiększenia ich nośności, np. na mostach, po których przejeżdżają pojazdy. Poza tym, w miarę czasu tworzą się odkształcenia, powstaje rdza i rysy. Czasami też zdarzają się błędy budowlane, które trzeba naprawić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana