Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy marmur we wnętrzach to dobry pomysł? Co musisz o nim wiedzieć?
Marmur nie wypada z łask. Niektórym kojarzy się wyłącznie z luksusem. Faktycznie ma niebanalną i szlachetną estetykę. Jednak łączy się go z różną stylistyką. Nie jest zarezerwowany wyłącznie dla designu glamour. Pasuje też do skandynawskiej aranżacji. Wahasz się, czy wprowadzić go do domu? Koniecznie więc sprawdź, z czym dobrze wygląda. Dowiedz się też, jak się go czyści i ile kosztuje. Nasz poradnik rozwieje twoje wątpliwości.
Co to jest marmur?
Marmur jest twardą skałą metamorficzną. Składa się z krystalicznego kalcytu bądź dolomitu. Wykorzystuje się go w budownictwie, architekturze wnętrz i rzeźbiarstwie. Jest wytrzymały i łatwy w obróbce. Ma różne barwy, więc daje wiele pola do popisu w aranżacjach. Znany jest nam od starożytności. Ten najpopularniejszy pochodzi z Chorwacji. W Polsce marmur wydobywa się w Sudetach.
Przeczytaj również: Jak dbać o marmurowe blaty kuchenne?
Gdzie w domu umieścić marmur?
Zaletą marmuru jest to, że ma wysokie walory estetyczne. Dlatego nie wymaga wielu dodatków i wysiłków projektanckich. Zobacz przykładowe zastosowanie marmuru w domu:
Przeczytaj również: Dlaczego warto postawić na nagrobek z granitu?
Przede wszystkim — marmur na podłogę. Wybierz odpowiednie barwy: ciepły beż, nowoczesny czarny czy zielony. Możesz nim wyłożyć także schody. Lśniąca powłoka uczyni wnętrze bardzo atrakcyjnym. Tak bardzo, że chyba trudno będzie to zepsuć wyposażeniem. Co ważne, to materiał, który dobrze przewodzi ciepło. Współpracuje więc z ogrzewaniem podłogowym.
Popularne są dzisiaj łazienki z marmurem. Wystarczy gdzieniegdzie postawić świeczki i masz gotowe SPA. Biały i czarny marmur idealnie komponuje się ze złotem, ale i drewnem. Warto rozważyć złote baterie umywalkowe i prysznicowe. To wystarczy, abyś poczuł się jak w pięciogwiazdkowym hotelu.
Nie każdemu marmur w kuchni na ścianie przypadnie do gustu. Każdy ma swoje idealne wyobrażenie tej przestrzeni. Jeśli lubisz czystość, pomyśl o tym materiale. Sprawia bowiem, że nawet bałagan po gotowaniu wygląda jak artystyczny nieład. Lepiej nie wybierać blatu z marmuru. Jest on niestety podatny na plamy.
Czy marmur na ścianę w salonie jest dobrym pomysłem? Tak, jeżeli pomieszczenie nie jest małe. Inaczej skała je przytłoczy. Bezpieczniej w każdym razie jest wybrać biały marmur, który optycznie powiększa przestrzeń.
Czym wyczyścić marmur?
Marmur jest kamieniem odpornym na działanie wody, ale nie na kwasy. Dlatego trzeba z nim uważać w kuchni. Unikaj używania chemii, detergentów do mycia wanny, fug i ceramiki. Wybieraj środki, które mają neutralne pH. Sprawdzi się tutaj płyn do mycia naczyń i mydło. Dobrze jest też korzystać ze specjalnych preparatów przeznaczonych do mycia marmuru. Czyść go miękką szmatką i odkurzaj szczotką.
Czym czyścić marmur na podłodze? Przede wszystkim pomyśl o impregnacji. Dzięki temu zanieczyszczenia nie będą wnikać wgłąb materiału. Zadbasz w ten sposób również o jego świeżość. Pamiętaj, by regularnie konserwować marmur. Zaleca się robić to dwa razy w roku. Oprócz wody i mydła, do czyszczenia nadaje się:
pasta woskowa,
odplamiacz do marmuru,
politura,
balsam nabłyszczający.
Ile kosztuje marmur?
Jego cena zależy od kilku czynników:
pochodzenia,
grubości,
koloru,
zaawansowania obróbki,
właściwości.
Nie jest to na pewno tani wydatek. Średni koszt marmuru sięga od 200 do nawet 2 tysięcy zł za metr kwadratowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana